KNIHOVNY A UDRŽITELNOST

Knihovny si vyplněním dotazníku na stránce https://libraryscience.de/calculator/ mohou zjistit, jak dalece přispívají k naplňování cílů udržitelného rozvoje a v čem by se v této oblasti mohly zlepšit.

V letošním roce byly pro knihovny v České republice vytištěny plakáty upozorňující na udržitelnost.  Pro každé čtvrtletí zde bylo zvoleno jedno významné téma:

Témata z plakátů:

1.Q – partnerství: Velké plány na oživení nejbližšího okolí? Zeptejte se v knihovně a jděte do toho společně! Opečovávejte své spolupracující organizace, pošlete jim pozdrav, oslovte alespoň jednoho dalšího partnera, vymyslete společnou aktivitu.

2.Q – cestování: Místa v nejbližším okolí, která stojí za to projít. Cesty bez cestování. Přijďte si do knihovny pro lokální inspiraci a udržitelné objevitelské zážitky. Ukažte, že cestovat se dá i bez uhlíkové stopy, uspořádejte cestovatelskou besedu, připravte procházku po zajímavostech v nejbližším okolí.

3.Q – vzdělávání: První čtení, doučování, maturita, seminárka, diplomka, celoživotní učení. Knihovna jako váš nepostradatelný průvodce při objevování nových témat.

4.Q – tradice: Darujte s rozmyslem. Darujte knihovnu a s ní přístup k zábavě i vzdělání. Místo pro děti, práci i studium. Technologie i ruční práce. Umíte nabídnout knihovnu jako dárek?

V čem můžeme například i v černilovské místní knihovně přispívat k udržitelnosti?

 • Třídíme odpad – na papír, plast, sklo, baterie, kompost a směs
 • Pořádáme besedy a výstavy k tématu, obzvláště v Březnu měsíci čtenářů,
 • Recyklace knih – vyřazené či darované knihy dáváme k dispozici ve venkovní otevřené knihovně pro výběr dalším zájemcům, pomáháme s touto recyklací i návštěvníkům knihovny, pokud přinesou své knihy, které již nechtějí mít doma,  
 • Používáme úsporné žárovky,
 • Místo klimatizace větráme otevřenými okny
 • Před knihovnou (před budovou obecního úřadu) jsou stojany na kola či koloběžky – podporujeme cestování, které je ekologicky šetrné
 • Máme ve fondu knihy, které se věnují šetrnému způsobu života. Zvláště doporučujeme edici Smarticular od nakladatelství Kazda, které jsou označeny na hřbetu knihy číslováním MDT 64.
 • Pořádáme sbírky pro Potravinovou banku či další charitatitvní sbírky pro potřebné (například Krabice od bot).
 • Promítáme filmy z festivalu Jeden svět v rámci říjnového Týdne knihoven, které se věnují udržitelnému rozvoji,
 • Při pořádání akcí pro veřejnost se snažíme nepoužívat jednorázové nádobí, ale to, které se dá umýt a využít opakovaně. Vzniká tak méně odpadu.
 • Pořádáme na zahradě KSD Výstavu na stromech, která upozorňuje na témata udržitelného rozvoje,
 • Nabízíme službu Kniha z knihovny – možnost objednání nových knih se zasláním do knihovny s naší větší objednávkou (šetří se tak obalový materiál i poštovné) a službu Meziknihovní výpůjční služby (pokud nějakou knihu nemáme k dispozici, vypůjčíme pro vás z jiné knihovny)
 • Máme regionální fond, který se věnuje místům a osobnostem Královéhradeckého kraje,
 • Jako odměnu účinkujícím pořizujeme dárky z lokálních zdrojů (lokální výrobky) či květiny zde vyrostlé.

Ekologický institut Veronica sestavil publikaci s radami Jak uspořádat veřejnou akci ekologicky. Ke stažení je dostupná zde: https://www.veronica.cz/jak-usporadat-akci-ekologicky. Ač jsme tuto brožuru nečetlli, snažíme se už více let pořádat například festiválek Černilovský dvůr právě v tomto duchu 😊.

Příroda potřebuje, abychom k ní byli šetrní a pečovali o ni. Zkusme každý z nás pro to něco udělat.

Jana Žárská, Místní knihovna v Černilově