TÝDEN PRO KLIMA 12 . – 18. 9. 2022

Svět se v posledních letech dramaticky mění. Po pandemii nemoci covid-19 ovlivňuje život nejen v Evropě také ruská agrese na Ukrajině. Naši společnost rozšířily statisíce lidí prchajících před válkou, citelně si uvědomujeme různá rizika doprovázející závislost na fosilních palivech a na české domácnosti čím dál silněji dopadá i nejistota související s dodávkami a cenou energií. Ty přitom dosud pocházejí převážně z fosilních paliv. Nikam ale nezmizela ani klimatická krize, jak nedávno varovaly i nové, dramatické zprávy mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Kupící se mnohotvárné krize nás tak stále urgentněji vybízejí k hledání společných řešení. Cílem nového přístupu by nemělo být jen stabilní planetární klima, ale i důstojný život obyčejných lidí, a to nejen z této, ale i z příštích generací.

Klima se týká nás všech! Letošní ročník Týdne pro klima proběhne těsně před komunálními volbami. Přenesme diskusi o klimatu co nejvíce i na lokální úroveň! Jak mohou k řešení klimatické krize přispět města a obce? Co trápí lidi v různých částech republiky a kde můžeme hledat společná řešení, která pomohou i klimatu?

V rámci Týdne pro klima – www.tydenproklima.cz vás srdečně zveme vás na promítání filmu z festivalu Jeden svět – Hon za utopií. Promítání se uskuteční v pondělí 12. 9. 2022 od 19 hodin v Kulturním a spolkovém domě v Černilově.

Vstup zdarma.

Režie: Erlend E. Mo
Země původu: Dánsko, Norsko, Švédsko
Rok výroby: 2020
Stopáž: 88 min.

Přestože režisér Mo, jeho žena a tři děti žijí svůj skandinávský sen na odlehlé farmě kdesi v Norsku, trápí je uhlíková stopa jejich blahobytu. Klimatická úzkost je vyprovokuje hledat udržitelnější způsob života. Opouští idylický domov a stěhují se do „Permatopie“ – zbrusu nové, soběstačné, organické farmy v Dánsku. Bude ale život v zelené komunitě skutečně řešením pro rodinu pěti tvrdohlavých individualistů s rozdílnými představami a sny? Srdečný, ale zároveň brutálně upřímný film o pokusu jedné rodiny skutečně něco změnit ve stínu klimatické změny.