Česká republika jako země s nejhustší sítí knihoven

Zdroj: https://plus.rozhlas.cz/klara-vlasakova-knihovny-potrebujeme-vsichni-8030704?fbclid=IwAR08kLVje2npSHanDpOu-ZBO30R4wUMHPaeuj75HSJxyvXbWLzWML92eOGo

„Letos uplynulo sto let od vzniku zákona o veřejných knihovnách. Už sto let tedy obce zřizují a provozují knihovny, které nefungují jenom jako instituce určené k zapůjčování knih, ale také jako vzdělanostní a kulturní centra. V Česku máme přes pět tisíc knihoven, což je vzhledem k počtu obyvatel jedna z nejhustších sítí na světě. Knihovny jsou pak jedno z mála míst, kde je možné zadarmo používat počítač, internet nebo kde lze prostě jen tak (samozřejmě tiše) posedět.

Podle údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu uspořádaly české knihovny v loňském roce skoro sedmdesát tisíc kulturních akcí a více než padesát tisíc akcí vzdělávacích. Ty navštívilo dohromady tři a půl milionu lidí. Knihovny v roce 2018 zaznamenaly dvaadvacet milionů fyzických návštěv, přičemž čtenáři uskutečnili skoro třiapadesát milionů výpůjček. Úctyhodné? Bezpochyby.“

Be the first to reply